Staff Directory

Office

Name
Building
Position
Phone
Peter Geerling
Early Childhood Center
Principal
Silvina Perez
Early Childhood Center
Attendance Secretary
Julie Gerard
Early Childhood Center
Building Secretary

Teaching Staff

Name
Building
Position
Phone
Lindsay Blume
Early Childhood Center
Teacher
Julie Carlberg
Early Childhood Center
Teacher
Margaret Cherry
Early Childhood Center
Teacher
Jillian Chivis
Early Childhood Center
Teacher
Christine Compo
Early Childhood Center
Teacher
Emily Dafoe
Early Childhood Center
Teacher
Dalila Flores
Early Childhood Center
Teacher
Julia Fox
Early Childhood Center
Teacher
Brittany Hauk
Early Childhood Center
Teacher
Kara Jones
Early Childhood Center
Teacher
Kendra Jongsma
Early Childhood Center
Teacher
Kari Logan
Early Childhood Center
Teacher
Kari Logan
Early Childhood Center
Teacher
Kelly Mackillop
Early Childhood Center
Teacher
Andrea Miller
Early Childhood Center
Teacher
Tami Nelson
Early Childhood Center
Teacher
Susan Odo
Early Childhood Center
Teacher
Jessica Priem
Early Childhood Center
Teacher
Alicia Provencal
Early Childhood Center
Teacher
Nancy Stefano
Early Childhood Center
Teacher
Rebecca Swem
Early Childhood Center
Teacher
Barbara Trotter
Early Childhood Center
Teacher
Beth Usadel
Early Childhood Center
Teacher
Katie VanHaven
Early Childhood Center
Teacher
Heather Vernon
Early Childhood Center
Teacher
Charlene Walsh
Early Childhood Center
Teacher
Eryn Watson
Early Childhood Center
Teacher
Rosa Kortenhaven
Early Childhood Center
GSRP Teacher
Nichole Landino
Early Childhood Center
GSRP Teacher
Janice Rich
Early Childhood Center
GSRP Teacher
Tina Ward
Early Childhood Center
GSRP Teacher
Kathryn Dilley
Early Childhood Center
Long-term Substitute

Operations

Name
Building
Position
Phone
Scott Bergman
Early Childhood Center
Food Service, Operations & Transportation Director

Technology

Name
Building
Position
Phone
Adrianne Rose
Early Childhood Center
Director of Technology & Information Services
Harry Coffill
Early Childhood Center
District Media Specialist
Julia Bierema
Early Childhood Center
Learning and Innovation Coach
Susan McCaffrey
Early Childhood Center
Library Media Paraprofessional

Special Education

Name
Building
Position
Phone
Bethany Brumels
Early Childhood Center
Teacher
Kelsey Koetje
Early Childhood Center
Teacher
Kim Radcliff
Early Childhood Center
Teacher
Elin Groves
Early Childhood Center
Occupational Therapist
Amanda Burrows
Early Childhood Center
Paraprofessional
Heather Groendyke
Early Childhood Center
Paraprofessional

Student Services

Name
Building
Position
Phone
Jessica Crampton
Early Childhood Center
Executive Director of Student Services
Erica Pastoor
Early Childhood Center
Psychologist
Dawn Raymond
Early Childhood Center
Social Worker
Cecilia Berkmeier
Early Childhood Center
Speech-Language Pathologist
Stephenie Lopez
Early Childhood Center
Speech-Language Pathologist
Erin Massura
Early Childhood Center
Speech-Language Pathologist
Leonicia Rubio-Landaverde
Early Childhood Center
Interpreter/Translator
Andrea Donovan
Early Childhood Center
EL Coordinator
Rachel Collins
Early Childhood Center
Nurse
Carla Duran-Kwiatkowski
Early Childhood Center
EL Success Coach

Support Staff

Name
Building
Position
Phone
Patricia Benitez
Early Childhood Center
Paraprofessional
Haylee Drake
Early Childhood Center
Paraprofessional
Abbigale Groendyke
Early Childhood Center
Paraprofessional
Allison Groendyke
Early Childhood Center
Paraprofessional
Yolanda Guzman
Early Childhood Center
Paraprofessional
Annette Huitron
Early Childhood Center
Paraprofessional
Holly Johnson
Early Childhood Center
Paraprofessional
Pam Osbourne
Early Childhood Center
Paraprofessional
Brittani Stickler
Early Childhood Center
Paraprofessional
Tony Figueroa
Early Childhood Center
EL Success Coach